Proč dát přednost betonovému plotu se dřevem
Vzhled – je asi to první, co vás napadne, když si představíte betonovou podezdívku (v tomto případě sokl z prefabrikovaného panelu) a dřevěné latě. Výšku soklu volte raději nižší, může to být pouze jedna deska v úrovni terénu, nebo dvě, z nichž ta první bude zčásti zapuštěná do země. Příliš vysoký beton doplněný např. půl metrovou šíří latí vypadá příliš násilně a tehdy je výhodnější ponechat beton zcela bez dřeva.
K nízkému soklu dobře zapadnou latě pokládané mírně přes sebe, čímž sice znemožní průhled, ale výsledek bude velmi efektní. Tento trik vytvoří z betonového plotu https://www.montazmpc.cz/ nevšední estetický prvek, jehož kráse dáte vyniknout i vhodným výběrem barvy desek a dřeva. Ty by měly být na odlišných koncích barevného spektra, nejlépe beton okrový či světle šedý a latě v odstínu kaštan, pinie, mahagon, teak a třešeň. Zapomeňte však na svislé plotovky, které dotváří dojem výběhu v zoologické zahradě, anebo vodorovné latě pokládané rovně na sebe nebo v několikacentimetrových odstupech, což působí velmi lacině a nevkusně.
Rychlost výstavby – zapuštění sloupků do země a jejich zabetonování nevyžaduje tolik námahy a financí, jako kdybyste museli kopat a betonovat základy pro cihlovou zídku. Zároveň však máte pevný a stabilní sokl – opěrný bod pro pokládání dřeva, který plní kromě estetické funkce i tu ochrannou, před zvědavci, před hlukem a prachem ze silnice.
Pevnost konstrukce – jak už bylo řečeno, pevnost je jednou ze základních vlastností prefabrikátů, ačkoli jsou velmi tenké a zdánlivě křehké. Desky jsou silné pouze 4 cm, ale spolu se sloupky ukotvenými cca 80 cm pod zemský povrch a zalité betonem jde o velmi kompaktní řešení. Pochopitelně se jedná o armovaný beton s ocelovými komponenty (železobeton), zabezpečený přísadami pro lepší odolnost vůči mrazu, vodě a vlhkosti. Životnost těchto výrobků se odhaduje na čtyři až pět desítek let.