Zeolit-přírodní čistič
Zeolity Chlorito.cz vznikly vulkanickou činností, během níž se reakcí vody a vulkanických částic vytvořila jejich porézní struktura. V Čechách jsou naleziště zejména v Českém středohoří a v Doupovských horách. Zeolit je hlinitokřemičitý minerál alkalických kovů (zejména sodíku a draslíku) nebo kovů alkalických zemin (zejména vápníku a hořčíku). Příkladem zeolitů může být natrolit (Na2[Al2Si3O10]•2H2O). Většinou mají bílou nebo šedivou barvu, i když u thomsonitu (Ca2Na(Al5Si5O20).6H2O) je běžná černá, oranžová, červená, žlutá, růžové nebo fialová barva díky nečistotám, které se přimísí do jejich struktury (např. měď).
Porézní struktura zeolitu je velmi využívaná v různých odvětvích. Je to jeden z mála minerálů, který má záporný náboj, takže vychytává hlavně kladně nabité ionty jako těžké kovy apod. To je velmi užitečná schopnost, která se využívá například k čištění potných vod a bazénů pomocí pískových filtrů. Jeho činností se upravuje pH, což využijí i akvaristé. Vychytává také pachy, takže se využívá v pracích prášcích a dalších kosmetických výrobcích, ale také se hodí jako materiál do podestýlek domácích mazlíčků, kde současně dochází k eliminaci množení patogenních mikroorganismů a plísní. Zeolity se používají jako solární termokolektory (shraňovače tepla ze Slunce) a v adsorpčních chladicích zařízeních. Když zeolit hydratujeme, tak sorbuje molekuly vody a vyloučí množství tepla. Zeolit se také přidává do krmných směsí za účelem zvýšení produkce masa, protože zlepšuje trávení přežvýkavců. Také se přimíchává do substrátů, protože významně zlepšuje fyzikálně chemické vlastnosti půdy (např. zvyšuje sorbci, provětrává půdu atd.). Díky vysoké spotřebě jsou zeolity vytvářeny také uměle.
Zajímavostí na trhu je voda Evaqua, která pochází z Bulharska, která je čištěna zeolitem a je jemně mineralizovaná a zásaditá, což pomáhá trávení a obecně často překyselenému organismu lidí s výživou chudou na zeleninu, luštěniny a kysané mléčné výrobky. Ve vhodná i pro vrcholové sportovce.